Nie potrafisz utrzymać związku? 5 częstych powodów
Właśnie rozpadł się Twój kolejny związek? A może czujesz, że ten w którym jesteś to nadal nie to, nawet jeśli jeszcze się nie rozstałeś? Jeśli tak, to warto się zastanowić co poszło nie tak i co możesz zmienić, żeby w przyszłości było lepiej. Oto pięć najbardziej prawdopodobnych powodów, dlaczego do tej pory Twoje relacje nie wychodziły najlepiej.
1. Trafiasz na nieodpowiednie osoby. Wbrew pozorom prawdopodobieństwo, że ta osoba, która niedawno wpadła Ci w oko, będzie do Ciebie pasowała, jest stosunkowo niewielkie – nawet jeśli na pierwszy rzut oka podoba Ci się z wyglądu.
To nie prawda, że przeciwieństwa się przyciągają – jeśli chodzi o związki, to tym większe macie szanse na to, że uda się wam stworzyć szczęśliwą relacje im bardziej jesteście do siebie podobni. Jeśli jednak w Twoim życiu nie wiele się dzieje i nie poznajesz zbyt wielu ludzi, to sam siebie skazujesz na to, że masz niewielki wybór spośród partnerów i niewielkie szanse, na to, że trafisz na kogoś o podobnych wartościach i światopoglądzie.
Różnice w charakterze to powszechny powód rozstań – chociaż jest on podawany zdecydowanie zbyt często podczas spraw rozwodowych. Lekarstwem na to jest stwarzanie sobie większej ilości okazji do tego, żeby poznawać nowych ludzi i wychodzić częściej na randki – dzięki temu znacznie zwiększasz szanse na to, że poznasz kogoś kto świetnie będzie do Ciebie pasował.
2. Kochasz za mocno i ciągle łamiesz równowagi uczuć. To jest tym bardziej prawdopodobne jeśli to Ty kolejny raz zostałeś porzucony. Jeśli tak jest to zachęcam do zapoznania się z innymi filmami na moim kanale, w którym dużo dokładniej omawiałem ten temat. Zachęcam też do zapoznania się z moim kursem „Jak budować i naprawiać związek” – który znajdziesz na stronie kursy.jakzdobywac.pl.
3. Wpadasz w tak zwaną „Pułapkę namiętności”. To może Cię dotyczyć, jeśli to zawsze Ty kończysz związki i to głównie dlatego, że spotykasz kogoś, kto wydaje Ci się bardziej atrakcyjny. Ten problem najczęściej dotyczy bardzo towarzyskich ludzi, którzy mają powodzenie u płci przeciwnej i dużo okazji do tego, żeby jednak zmienić partnera – najczęściej po roku lub dwóch latach.
To właśnie po tym czasie ta początkowa faza zakochania słabnie i związek staje się bardziej dojrzały – ale ta namiętność i ekscytacja przed każdym kolejnym spotkaniem, której jest coraz mniej, to coś czego może Ci zacząć brakować… Więc tak łatwo wpaść w pułapkę szukania tego z kimś nowym. Jednak to sprawi, że każdy Twój związek skończy się po stosunkowo krótkim czasie. Warto być tego świadomym i zastanowić się jakie masz największe priorytety w swoim życiu.
4. Z czasem przestajesz się starać o swój związek. Bardziej skupiasz się na obowiązkach i pracy, niż na swoim partnerze. Dopada was rutyna, niemal każdego wieczora siedzicie w domu, zaczynacie żyć własnym życiem i dużo rzadziej ze sobą rozmawiacie. To chyba najczęstszy scenariusz rozpadu dłuższych relacji.
Oczywiście nie warto ciągle nadskakiwać swojemu partnerowi, zasypywać wyznaniami uczuć, ani tym bardziej pretensjami o to, że jemu nic się nie chce – bo to na dłuższą metę prowadzi do przechylenia równowagi uczuć na Twoją niekorzyść. Ale zdecydowanie warto wychodzić z inicjatywą przede wszystkim rozmów, ale także robienia czegoś razem – tylko we dwoje.
Nawet jeśli przysięgaliście sobie, że będziecie razem do końca waszych dni, to nie znaczy, że tak właśnie będzie. Jeśli Wy sami nie zadbacie o wasz związek, to nikt inny tego za was nie zrobi. Przy czym w tej sytuacji nie ma co się oglądać na swojego partnera – bo brak działania drugiej strony nie jest żadnym usprawiedliwieniem.
To Ty bądź inicjatorem i regularnie proponuj wyjścia, wyjazdy lub w inny sposób organizuj wasz czas, tak, żeby jak najwięcej spędzać go wspólnie i mieć okazje na głębsze rozmowy. Jeśli Twoje propozycje będą miały formę luźnych – ale jednocześnie konkretnych pomysłów i nie będziesz nakładał żadnej presji na swojego partnera, to nawet regularnie wychodząc z inicjatywą nie złamiesz równowagi uczuć.
5. Nie znasz skutecznych sposobów komunikacji. Ten punkt dotyczy Ciebie, jeśli wszystkie Twoje związki rozpadły się z powodu częstych kłótni. Właściwie obok innych powodów ten punkt dotyczy większości ludzi – bo mało kto wie jak komunikować się spokojnie i z szacunkiem.
Nawet jeśli Twój partner coś porządnie przeskrobał i niemal każdy uznałby, że należy mu się jakaś reprymenda – to jeszcze nie znaczy, że wytknięcie mu błędów jest dobrym pomysłem – bo to właśnie to prowadzi do kłótni – czyli osłabia waszą relacje i w cale nie prowadzi do zmiany w przyszłości.
W tym samym momencie, kiedy Twój partner czuje się atakowany, Twój przekaz staje się zupełnie niesłyszalny – więc tak naprawdę on nie może zrozumieć co zrobił nie tak. To zadziwiające, że niektóre pary, latami kłócą się o jedną rzecz i jednocześnie latami nic im to nie daje, nic się nie zmienia – przynajmniej nie na lepsze – ale mimo to ciągle korzystają z tej samej nieskutecznej strategii.
Dobra wiadomość jest taka, że skutecznej komunikacji można się nauczyć. A totalnie cudowną wiadomością jest to, że wystarczy, że Ty się tego nauczysz – Twój partner nie będzie musiał nawet kiwnąć palcem – może być tak samo obojętny i negatywny jak do tej pory – ale kiedy Ty zmienisz sposób w jaki z nim rozmawiasz – on chcąc nie chcą też się zmieni. Z jednej strony poznanie wiedzy na ten temat jest stosunkowo łatwe - z drugiej strony pokonanie swoich nawyków komunikacyjnych jest znacznie trudniejsze – ale wszystko da się zrobić.
Przy okazji ogłaszam, że właśnie zacząłem pracować nad nowym obszernym 30sto dniowym kursem, w którym dokładnie pokazuję w jaki sposób uczyć się skutecznej komunikacji, nawet jeśli warunki i nastawienie partnera jest absolutnie niesprzyjające. Kurs będzie wymagał ode mnie dużo pracy dlatego chciałbym was moi widzowie prosić o pomoc. Opiszcie mi proszę w komentarzu na czym polegały wasze ostatnie kłótnie – najlepiej opisując krótko konkretną sytuację – o co poszło, jak się zachował wasz partner czy partnerka i jak wy na to zareagowaliście. Dokładnie przeczytam każdy komentarz i już niedługo zrobię film, w którym przedstawię schemat powstawania kłótni – więc te przykłady będą dla mnie bardzo przydatne.
Na koniec wspomnę, że właśnie w związku z tym, że zaczynam intensywnie pracować nad tym nowym kursem, teraz niestety nowe filmy na YT będą pojawiały się nie w każdą niedzielę, ale tylko raz na 2 tygodnie. Ale jeśli chcecie mieć dostęp do zupełnie nowych cotygodniowych filmów, to właśnie na nowo otwieram zapisy na kurs Rok Zmian – który przez kilka miesięcy był zupełnie niedostępny. Zachęcam spróbować i za 1zł sprawdzić na czym ten kurs polega. Więcej informacji znajdziecie na stronie rokzmian.pl