5 nawyków, które najmocniej zmienią Twoją przyszłość
<< Wróć do listy

5 nawyków, które najmocniej zmienią Twoją przyszłość

Pozwól, że zadam Ci zagadkę. Janusz ma 30 lat. Ogląda telewizor przez co najmniej 2 godziny dziennie i kolejne 4 godziny poświęca na gry komputerowe i serfowanie po internecie. Spożywa średnio 20 piw miesięcznie i pali tyle samo paczek papierosów. Jego ulubiony sport, to beerpong, ulubiona potrawa to kiełbasa z grilla – koniecznie z musztadą, a dwie książki jakie przeczytał w ciągu ostatnich 20 lat to „Sekret” i „Bogać się gdy śpisz”.



Pytanie brzmi:
- Czy Janusz jest milionerem?
- Czy Janusz jest w szczęśliwym związku?
- Czy Janusz ma bogate relacje z przyjaciółmi?
- Czy Janusz będzie się cieszył dobrym zdrowiem, kiedy będzie starszy?

Informacje o Januszu, które przedstawiłem nie dają jednoznacznej odpowiedzi na te pytania. Jednak to jakim jesteś człowiekiem, nigdy nie jest dziełem przypadku, ani żadnego jednorazowego wydarzenia, tylko efektem tego jak wygląda Twoja codzienność. To jak teraz wygląda każdy Twój dzień będzie miało odbicie w tym jak będzie wygląda Twoja przyszłość.

Dlatego dzisiaj przedstawiam subiektywną listę 5 najważniejszych nawyków, które wykonywane regularnie, według mnie najmocniej wpłyną na Twoje życie.

1. Codzienna dawka ruchu. Co najmniej 30 minut intensywnych ćwiczeń każdego dnia. Dlaczego ten nawyk? Według światowej agencji zdrowia brak ruchu jest bardziej szkodliwy od palenia papierosów. Jeszcze nigdy w dziejach ludzkości, nie spędzaliśmy tyle czasu w pomieszczaniach.

Jako gatunek, jesteśmy przystosowani do ciągłego ruchu i nie możemy tego przeskoczyć. Siedzący tryb życia prowadzi do fatalnych konsekwencji zdrowotnych, a regularny ruch daje tak spore korzyści, że aż trudno je wszystkie wymienić – przede wszystkim obniża stres, dotlenia cały organizm, wzmacnia odporność, bardzo pozytywnie wpływa na niemal każdy układ w naszym ciele, dzięki czemu znacznie obniża ryzyko wielu chorób. Do tego pozytywnie wpływa na samodyscyplinę.

Zatem ruch, czy brak ruchu? Twój wybór.



2. Uczenie się – czyli codzienne czytanie książek, słuchanie audiobooków, oglądanie webinarów i kursów online. Ciągłe zdobywanie wiedzy i powiększanie swoich kompetencji to najlepszy sposób, żeby więcej zarabiać, mieć lepsze relacje, lepiej dbać o zdrowie, być spokojniejszym i szczęśliwszym, a do tego i rozwiązywać każdy życiowy problem i żyć bardziej świadomie.

Fakt, że każdy nie jest uzależniony, od zdobywania wiedzy według mnie jest przypisany jednemu prostemu zjawisku: „Nie wiemy, czego jeszcze nie wiemy”. Bo gdybyśmy wiedzieli jaka wiedza na nas wpływa i co dzięki niej moglibyśmy osiągnąć, każdy poświęcałby na zdobywanie wiedzy sporą część swojego dnia. Często jeden kurs czy książka może tak mocno wpłynąć na Twoje życie, że inwestycja zwraca się tysiąckrotnie.

3. Kontemplacja – tak nazywam nawyk ciągłych refleksji na temat tego co się dzieje w Twoim życiu. U mnie polega to na tym, że każdego dnia wieczorem siadam wygodnie na kilka minut i zastanawiam się, co się dzisiaj wydarzyło. Czy było coś co mnie zdenerwowało? Czy czegoś się bałem? Czy byłem czymś zestresowany? Czy pojawiło się jakieś impulsywne zachowanie, którego żałowałem? Czy przeżyłem ten dzień dokładnie tak jak chciałem?

Zauważyłem, że ciągłe zadawanie sobie takich pytań prowadzi w krótkim czasie do znacznie większej świadomości w moich emocjach i zachowaniach. Nie da się wyleczyć raka, dopóki nie wiesz, że go masz. Nie da się naprawić związku, dopóki nie widzisz, że coś się dzieje nie tak. Nie da się zauważyć, że marnujesz życie, dopóki nie uświadomisz sobie, że Twoim jedynym sportem jest beerpong.  

A dzięki codziennym kontemplacjom dokładnie wiem co i dlaczego dzieje się w moim życiu. Jeśli coś dzieje się nie tak jak powinno – dużo łatwiej jest mi się z tym zmierzyć, bo dzięki kontemplacji mam znacznie większą świadomość.



4. Medytacja. Jest niemal tak samo ważna dla Twojego mózgu jak ruch dla Twojego ciała. Liczne badania pokazują, że regularna medytacja trwale zmienia strukturę Twojego mózgu. Dzięki czemu jesteś spokojniejszy, bardziej odporny na stres, dużo łatwiej jest Ci się skupić i robić jedną rzeczą na raz – co jest nie lada wyczynem dla naszego coraz bardziej rozproszonego społeczeństwa i przekłada się niesamowicie na Twoją efektywność. I to dopiero początek, bo zalet jest znacznie więcej. Zainspirowany?

5. Na koniec najmniej oczywisty nawyk: kwestionowanie. Świat byłby znacznie piękniejszym i bezpieczniejszym miejscem, gdyby zamiast ślepej wiary, było więcej wątpienia. Dlatego kwestionuj i poddawaj w wątpliwość absolutnie wszystko w co wierzysz – od religii, po opcję polityczną kończąc na wszelkich życiowych przekonaniach, którymi się kierujesz. Dzięki temu zawsze będziesz bliżej prawdy i właściwych decyzji.

Jesteś lewicowcem? Prawicowcem? Antyszczepionkowcem? Zamiast potwierdzeń swojego wierzenia, szukaj dowodów na to, że możesz być w błędzie. Jeśli znajdziesz przeciwne twierdzenia, argumenty, czy dowody, nie odrzucaj ich z miejsca, tylko zbadaj je. Jeśli okażą się fałszywe, tym lepiej! Teraz wiesz znacznie lepiej dlaczego w coś wierzysz i wiara coraz bardziej zmienia się w wiedzę.

Jeśli zobaczysz, że przeciwna opcja ma racje, tym lepiej! Zobaczenie swojego błędu, to nie porażka, tylko oświecenie. To zawsze zmiana na lepsze. Wszyscy mam zestawy swoich przekonań na podstawie, których żyjemy. Im częściej zmieniasz zdanie tym bardziej świadome są Twoje wybory.

Jestem ciekawy jakie są wasze przekonania na ten temat? Które nawyki już wprowadziliście, a które wprowadzicie po tym filmie? Zachęcam do komentowania.

A jeśli chcecie dowiedzieć się jak wprowadzać te nawyki w prosty i przyjemny sposób, zachęca do zapoznania się z moim kursem Rok Zmian, który możecie znaleźć na rokzmian.pl

Jak zwykle zapraszam do subskrybowania tego kanału i do zobaczenia wkrótce.
Robert Marchel
 
 
 
 

Pobierz wersję audio
790.00 zł
  • Wprowadzaj trwałe zmiany metodą małych kroków;
  • Pracuj nad 5 dziedzinami życia, by uzyskać życiową równowagę;
  • Odbierz dostęp do 52 nagrań wideo + 12 webinarów.
Zbliża się Webinar: "Znajdź kobietę / faceta marzeń"
0 Dni
0 Godzin
0 Minut
0 Sekund