Jak prowadzić ciekawą rozmowę - 4 zasady + przykład
<< Wróć do listy

Jak prowadzić ciekawą rozmowę - 4 zasady + przykład

Jeżeli chcesz nauczyć się prowadzić naprawdę ciekawą rozmową, to jesteś w dobrym miejscu. W tym artykule przedstawię Ci cztery zasady, które sprawią, że będziesz postrzegany jako atrakcyjny rozmówca.

 

Pierwszą zasadą jest nie zadawanie zbyt wielu pytań. Oczywiście możesz rozpocząć  rozmowę pytaniem, czy nawet zadać dwa pytania pod rząd – ale im więcej ich będzie tym rozmowa będzie się stawała coraz bardziej męcząca i nabierze charakteru przesłuchania. Poza tym zadając za dużo pytań, nie ma miejsca na opowiadanie o Tobie i Twoich doświadczeniach – trudniej jest więc pokazać się z atrakcyjnej strony.

Jeżeli to Ty rozpoczynasz rozmowę z osobą, którą przed chwilą poznałeś, to najważniejszą zasadą jest to, że to Ty musisz ją prowadzić. A to oznacza, że to Ty powinieneś mówić zdecydowanie więcej. Sam musisz zapełnić  około 90% czasu rozmowy, a swojemu rozmówcy pozostawić zaledwie 10%. Ta zasada jest bardzo ważna, bo z reguły poznając nową osobę, ona najczęściej nie ma wystarczająco dużo motywacji, żeby ciągnąć rozmowę. Im dłużej będziecie rozmawiać, tym ciężar prowadzenia tego dialogu będzie się wyrównywał.

 

 

Przykład w autobusie:
- Przepraszam, czy ten autobus jedzie przez Krakowskie Przedmieście?
- Nie. Skręca wcześniej.
- O nie. W takim razie muszę się przespacerować. Albo raczej przebiec, bo umówiłem się z klientem i dobrze byłoby pojawić się na czas. I przy tym przydałoby się jeszcze nie spocić. A Ty pewnie spokojnie wracasz sobie do domu?

Kluczem w atrakcyjnej rozmowie jest umiejętność słuchania. Kiedy słuchasz opowieści drugiej osoby, to pozwól jej wygadać się do końca . Nawet jeżeli już masz w głowie podobną historie, którą też chcesz się podzielić, upewnij się, że Twój rozmówca skończył już temat, a oprócz tego odnieś się do tego co powiedział. W razie potrzeby zadaj kilka pytań.  I dopiero, kiedy temat jest wyczerpany,  zacznij swoją historie. Sam fakt, że będziesz umiał z uwagą kogoś wysłuchać sprawi, że będziesz postrzegany jako atrakcyjny rozmówca.

Ostatnią zasadą jest szczerość w wyrażaniu swoich poglądów. Nigdy nie próbuj dopasować się do swojego rozmówcy, tylko po to, żeby Cię polubił. Rezultatem takiego działania byłaby słabość i nijakość. Kiedy nie boisz się wyrażać odmiennego zdania pokazujesz siłę charakteru – a dzięki temu jesteś atrakcyjniejszy.  Poza tym konflikt w poglądach często rodzi ciekawą i żywą dyskusje. Pamiętaj tylko, żeby nie pozwolić za bardzo ponieść się emocjom.


Robert Marchel
Pobierz nagranie

 

Zbliża się Webinar: "Znajdź kobietę / faceta marzeń"
0 Dni
0 Godzin
0 Minut
0 Sekund