Obrażanie się i strzelanie fochów, to bardzo nieatrakcyjne zachowania, które na dłuższą metę, mogą mocno szkodzić relacji – dlatego zdecydowanie warto samemu unikać takich zachowań i inaczej komunikować swoje niezadowolenie.
Co jednak zrobić, jeśli to Twój partner właśnie strzelił focha o coś na pierwszy rzut oka mało istotnego? Na tym filmie podam wam na to zupełnie niespodziewaną, ale jednocześnie bardzo skuteczną odpowiedź.
Justyna i Mariusz są małżeństwem i razem idą na wesele. Jak się okazuje, Justyna zna mnóstwo innych gości, z którymi nie widziała się parę lat, ale Mariusz nie zna praktycznie nikogo – nie jest też typem osoby, która dobrze czuje się w obcym towarzystwie. Kiedy Justyna zostawia go na dłużej, czuje się opuszczony i zapomniany. A sytuację pogarsza fakt, że jego żona zdecydowanie za długo rozmawia z jednym swoim kolegą. Kiedy w końcu Justyna do niego wraca, zamienia z nim kilka zdań i natychmiast diagnozuje sytuacje. Foch.
- Mariusz, co się stało? - Nic. - Jak to nic, przecież widzę, że jesteś jakiś nie w sosie. - Domyśl się. - Aha. Masz problem z tym, że rozmawiam z ludźmi, których nie widziałam kilka lat? Weź się lecz. I kłótnia gotowa.
Jak w takim razie zachować się w takiej sytuacji? Najczęściej porady na ten temat są jednoznaczne i zupełnie błędne. Brzmią mniej więcej tak: Trzeba nauczyć Mariusza, żeby nie łapał focha. Za każdym razem, kiedy on go łapie, Justyna też musi się zdystansować i pokazać, że nie robi to na niej wrażenia. Wtedy Mariusz się nauczy, że ta strategia nie działa i przestanie ją stosować.
Dlaczego to nie działa?
Bo podejście jest zupełnie przedmiotowe i nie dąży do rozwiązania problemu, tylko do osiągnięcia efektu – masz się nie obrażać!
Dobre podejście łatwiej będzie zobrazować na nieco innym przykładzie. Wyobraźmy sobie, że jesteś rodzicem i masz do czynienia ze swoim płaczącym trzyletnim chłopcem. Jak to dziecku – zdarza mu się płakać i to nie rzadko. Oczywiście jego płacz nie jest dla Ciebie czymś miłym, jednak jeśli skupisz się wyłącznie na tym, żeby płaczu nie było, bo Ci przeszkadza – to dość egoistycznie skupiasz się na sobie, nie na dziecku.
Jeśli do tego wybierzesz do tego dowolny środek perswazji, czy manipulacji – to tym bardziej nie rozwiążesz problemu. Tłumaczenie, że nie wolno płakać, robienie zakazów, stosowanie kar, czy nawet nagród – nie będzie docierało do sedna problemu – czyli powodu dlaczego dziecko płacze… Czy jest głodne? Boi się ciemności? Potrzebuje bliskości? Dopóki się tego nie dowiesz, trudno będzie Ci naprawdę rozwiązać ten problem.
Wbrew pozorom podobnie jest w związku. Foch, czy obrażenie się to taki dorosły płacz bezsilności. To sygnał dla Ciebie, że coś się dzieje nie tak z Twoją ukochaną osobą. To nie jest moment na to, żeby ją opuszczać i się od niej odsuwać – chociaż wiem, że takie zachowanie może być bardzo odpychające.
- Mariusz, co się stało? - Nic - Jak to nic, przecież widzę, że jesteś jakiś nie w sosie. - Domyśl się. - Rozumiem. Chodzi Ci o to, że tak długo rozmawiałam ze znajomymi? Kochanie, przepraszam, jeśli za długo mnie nie było. Wiesz przecież, że bardzo Cię kocham i uwielbiam spędzać z Tobą czas… To nie ma żadnego związku z Tobą. Chodzi tylko o to, że nie widzieliśmy się tak długo i tak jestem ciekawa, co u nich, że muszę przyznać, straciłam trochę rachubę czasu.
Czy taka reakcja nie brzmi znacznie lepiej? Czy nie ma większej szansy na rozwiązanie sporu?
Jeśli spojrzymy na to z tej strony, to w praktyce, ten straszny foch nie jest aż taki zły. To tylko sygnał, że coś się dzieje nie tak. Oczywiście po tym jak rozwiążesz daną sytuacje i będzie okazja, żeby spokojnie porozmawiać, warto powiedzieć swojemu partnerowi, że są inne, dużo lepsze sposoby komunikacji tego, co mu się nie podoba:
- Skarbie, pamiętasz, naszą wczorajszą małą sprzeczkę? - Pamiętam. - Kiedy wtedy przyszłam do Ciebie i zobaczyłam, że jesteś nie w sosie, trudno mi było się domyślić, co takiego się stało. A wiesz przecież, że Cię kocham i zależy mi na tym, żebyś dobrze się czuł. Czy następnym razem, kiedy z jakiegoś powodu poczujesz się źle, powiesz mi o tym na spokojnie? Myślę, że tak dużo łatwiej będzie nam się zrozumieć…
Ten temat jest zdecydowanie za bardzo obszerny na jeden film – a jest niezwykle ważny. Problem obrażania się można rozwiązać raz na zawsze, jeśli nauczysz się jak.
Właśnie dlatego zapraszam Cię na 50cio minutowe szkolenie online: 4 Kroki do Doskonałych Relacji. Które odbywa się cyklicznie i w którym zdecydowanie bardziej obszernie poruszam ten temat. Sprawdź szczegóły i najbliższy termin już teraz na relacje.jakzdobywac.pl