Czy zauważyłeś, że najczęściej, kiedy się kłócisz z partnerem to albo Ty, albo on próbujecie mówić drugiej stronie jak powinna się zachować? Ktoś mówi Ci: Musisz wydawać mniej pieniędzy. Masz rzucić palenie. Nie możesz się więcej widywać z tą koleżanką! I tak powstaje konflikt.
Często to Ty sam masz wymagania w stosunku do drugiej osoby, a kiedy ona tych wymagań nie spełnia – jesteś na nią zły. To jest właśnie błąd, jaki popełnia zdecydowana większość ludzi - bawimy się w dyktatorów. Próbujemy nawzajem sobą sterować i mówić innym co mają robić.
Strategia, która natychmiast może naprawić wszystkie Twoje relacje polega na pozbyciu się jakichkolwiek oczekiwań. Polega na przestaniu zmuszania kogokolwiek do czegokolwiek. Polega na dawaniu ludziom pełnej wolności – pod warunkiem, że oni nie naruszają Twojej wolności.
Zobaczmy jak to działa zazwyczaj. Mąż mówi do żony:
Musisz rzucić to palenie. Śmierdzi od Ciebie papierosami. Marnujesz mnóstwo pieniędzy i jeszcze tracisz zdrowie. Masz rzucić natychmiast.
Czy ten mężczyzna ma racje? Tak. Wszystko co powiedział jest prawdą. Problem polega na tym, że podejście, które on reprezentuje w żaden sposób nie motywuje jego żony do zmiany. Przeciwnie – demotywuje ją. Za każdym razem, kiedy coś komuś każesz, budzisz w nim opór.
Gdyby ktoś jemu powiedział: musisz codziennie poświęcać godzinę na ćwiczenia, bo będziesz zdrowszy, będziesz lepiej wyglądał i lepiej się czuł – to ta osoba też miałaby racje. Problem polega na tym, że takie decyzje każdy musi podejmować sam. Kiedy są narzucone z góry – zabijają wewnętrzną motywacje.
Zatem, kiedy mąż zmusza żonę do rzucenia palenia, kobieta nie tylko musi zmierzyć się z nałogiem, ale do tego jeszcze nie ma wsparcia, ze strony męża. Gdyby nie wytrzymała i po tygodniu przerwy od palenia, sięgnęła po papierosa – nie może się do tego przyznać, bo wie, że mąż będzie wściekły. To rodzi dodatkowy stres i burzy porozumienie między partnerami.
A teraz wyobraź sobie inną postawę:
Mąż mówi. Bardzo chciałbym, żebyś rzuciła palenie. Wiesz przecież dobrze, że jest to szkodliwe dla zdrowia. Gdybyś to zrobiła, zaoszczędziłabyś mnóstwo pieniędzy. Ale pamiętaj, że nie chcę Cię do niczego zmuszać. Jeżeli zechcesz rzucić, to musi to być wyłącznie Twoja decyzja – pamiętaj tylko, że zawsze możesz liczyć na moje wsparcie.
Kiedy podchodzisz do jakiejkolwiek sprawy w ten sposób – zawsze jesteś po stronie tej osoby. To właśnie takie podejście motywuje. Zmuszanie – demotywuje i psuje relacje.
A co jeśli partner mimo wszystko nie słucha i chce robić dalej swoje – jeżeli nie możesz tego zaakceptować – zostaw go. Jeżeli da się z tym żyć – zaakceptuj to i nie miej o to pretensji. Pretensje nigdy nie działają. Są związki, w którym kobieta od 10 lat ma pretensje do męża, że pije za dużo piwa. Przez 10 lat pretensje tylko szkodziły i nic się nie zmieniło – a kobieta nadal ich używa – bo według niej to najlepsza strategia. W dużej mierze Twój partner jest odporny na próby zmian dlatego, że Ty za bardzo próbujesz go zmienić. Przez ciągłe narzekanie i pretensje – jego uczucia mogły opaść i dlatego nie jest podatny na Twój wpływ. Zatem najpierw postaraj się odbudować równowagę uczuć między wami i naprawić wasze relacje – a dopiero, kiedy między wami jest dobrze – delikatnie sugeruj potrzebę zmiany i zawsze bądź po stronie swojej żony czy swojego męża.
Na koniec dodam, że bardzo prawdopodobne jest, że to Ty potrzebujesz zmiany bardziej niż Twój partner. Niestety nasze umysły są tak skonstruowane, że jesteśmy ślepi na własne błędy i wyjątkowo wyczuleni, na błędy innych ludzi. A do tego nie widzimy tego, że jesteśmy ślepi. Dostrzeżenie swoich błędów wymaga dużej dojrzałości i otwartego umysłu – ale niesie za sobą ogromną nagrodę.
Ale to jest zagadnienie na zupełnie inny artykuł.
Jeżeli chcesz zdobyć dużo więcej wiedzy na ten temat, to zapraszam Cię do zapoznania się z obszernym materiałem na temat budowania trwałych związków i naprawiania relacji.
Zobacz kurs Jak Budować i Naprawiać Związek 3.0
Zapraszam też do rozwiązania darmowego testu związku na jakzdobywac.pl.