Prawie nikt nie wie od czego tak naprawdę zależy nasze szczęście - to dlatego tak wiele osób jest nieszczęśliwych, czy wręcz ma depresje.
Gonimy za rzeczami, które tylko w małym stopniu dają nam szczęście - a zaniedbujemy te rzeczy, od których szczęście zależy najmocniej. Oto ranking 5 czynników, które najmocniej decydują o tym, czy jesteś szczęśliwy. Co ważne wpływ tych czynników nie jest równy - pierwszy z nich odpowiada za połowę naszego poczucia szczęścia - ostatni za jakiś drobny ułamek.
Stworzyłem ten wykres na podstawie kilkunastu książek, które przeczytałem na temat szczęścia - i to jest moja subiektywna ocena.
1. Gra mentalna
Twoje nastawienie do życia i odporność psychiczna to aż połowa sukcesu. Jeśli narzekasz, masz w sobie pełno nienawiści - to prawdopodobnie nie zmieni się to, nawet jeśli zmieni się Twoje życie.
Osoby, które wygrały na loterii, i którym wydarzył się straszny wypadek wracają do poziomu szczęścia sprzed wypadku.
To właśnie dlatego mnisi, którzy dużo medytują i pracują nad swoją grą mentalną - nie tylko mówią, że są szczęśliwi - ale potwierdzają to skany ich mózgów.
Prawie nikt nie próbuje pracować nad swoją grą mentalną - ale to jest możliwe. Więcej o tym w kolejnych nagraniach.
2. Relacje
Cała ćwiartka należy do relacji. Samotność jest dwa razy gorsza dla naszego zdrowia niż otyłość. Przy czym to czy czujemy się samotnie jest bardzo subiektywne - i to też jest częścią naszej gry mentalnej.
Relacje nadają najwięcej sensu naszemu życiu. Relacje damsko-męskie są ważne - ale mogą być w 100% zastąpione przez grono oddanych przyjaciół. Częste przypadki - większe szczęście po rozwodzie i wyjściu z toksycznego związku.
3. Zdrowie
Temat, który nie jest sexy, a który ma ogromny wpływ na szczęście. Zdrowie, to Twoje samopoczucie. To kondycja fizyczna. To jasność umysłu - albo mgła umysłowa. To dobry wygląd i wysoka atrakcyjność - albo odwrotnie, czyli fatalny wygląd.
Można zrobić bardzo dużo, żeby dbać o zdrowie. Dbanie o zdrowie w ogromnej części jest nie tylko darmowe, ale wręcz oszczędza Ci pieniądze - rezygnacja z kupowania szkodliwych rzeczy, które niszczą zdrowie, to całkiem spora oszczędność. Dbanie o ruch czy nawodnienie też jest darmowe.
Rzeczy, które są dla nas zdrowe najczęściej bezpośrednio wpływają na poczucie szczęścia. Ruch daje nam wystrzał endorfin. Sauna czy zimne prysznica poprawiają nastrój na długo.
Alkohol poprawia nastrój na krótko - ale potem jeszcze kilka dni utrzymuje się wyższe stężenie kortyzolu i niższy poziom dopaminy.
4. Spędzanie czasu
Kolejnym czynnikiem, który ma wpływ na Twoje szczęście jest to, jak spędzasz swój czas. Jesteśmy szczęśliwsi, jeśli więcej czasu spędzamy na zewnątrz i w otoczeniu natury. Kiedy mamy jakąś pasję, w której możemy się spełniać. Dlatego warto mieć hobby, które daje Ci satysfakcję.
Jednym z takich hobby jest uprawianie sportu - na topie są sporty drużynowe. Świetna jest też sztuka, czy ogrodnictwo.
Również to jaką masz pracę, mocno wpływa na Twoje poczucie szczęścia. Najszczęśliwszą grupą zawodową a USA są pracownicy budowlani - bo mają towarzyską pracę i całkiem dużą autonomię pracy.
Fatalnie na poczucie szczęścia wpływają wszystkie rzeczy, które nadmiernie stymulują nasz układ dopaminowy - np. hazard, social media czy niektóre gry komputerowe. To dlatego, że dają nam bardzo duże wystrzały dopaminy - a my adaptujemy się do tego, przez co jesteśmy coraz bardziej wybredni i coraz mniej nas cieszy. Jeśli coś jest tak wciągające, że nie możesz przestać o tym myśleć, to tracisz równowagę.
5. Finanse
Ostatnim czynnikiem, który ma wpływ na nasze szczęście są finanse i to jak dużo zarabiasz. Wymieniam je tutaj, bo mają wpływ pośredni, a nie bezpośredni. W przeciwieństwie do zdrowia pieniądze są bardzo sexy - bo działają mocno na nasz układ dopaminowy - ale mają znikome przełożenie na szczęście.
Jeśli musisz dużo pracować, żeby utrzymać rodzinę - to nie panujesz nad tym jak spędzasz czas.
Jeśli masz mało pieniędzy - trudniej dbać o zdrowie.
Jeśli zarabiasz mniej niż wszyscy dookoła i masz słabą grę mentalną, to łatwo jest Ci się porównywać i czuć się nieszczęśliwy.
To na zarabianie pieniędzy poświęcamy najwięcej energii w życiu - bo są potrzebne do przeżycia - ale dużo więcej energii powinniśmy poświęcać na poprawę naszej gry mentalnej, relacje, zdrowie czy planowanie czasu wolnego.